Formuły kickboxingu

Rywalizacja w kickboxingu odbywa się w 7 formułach. Walcząc na ringu w:

 1. Full contact
 2. K-1
 3. Low kick

lub na tatami w:

 1. Light contact
 2. Point fighting
 3. Kick light

Formułą pozbawianą kontaktu z przeciwnikiem są formy przy muzyce z bronią i bez broni.

Szczegółowe porównanie można znaleźć na stronie Polskiego Związku Kickboxingu. Ogólne porównanie jest następujące:

Formuły planszowe:

 1. Kick light – forma walki ciągłej w której techniki nożne stosuje się na wysokość uda, tułowia i głowy. Zawodnicy walczą w krótkich spodenkach i koszulce.
 2. Pointfighting – forma walki przerywanej, techniki nożne stosuje się na wysokość tułowia i głowy. Zawodnicy walczą w długich spodenkach i koszulce.
 3. Light contact – forma walki ciągłej, techniki nożne stosuje się na wysokość tułowia i głowy. Zawodnicy walczą w długich spodenkach i koszulce.
 4. Formy przy muzyce – rodzaj wyreżyserowanego występu przy muzyce nawiązującego do sportów i sztuk walki. Nie ma ograniczenia co do ubioru.

Formuły ringowe:

 1. Full contact – forma walki ciągłej, techniki nożne stosuje się na wysokość tułowia i głowy. Zawodnicy walczą w długich spodniach i bez koszulki w przypadku kobiet koszulki z wyższym dekoltem „stanikowym”. Minimalna liczba kopnięć wynosi 6. Niedozwolone techniki to:
  1. Kopnięcia kolanem.
  1. Uderzenie łokciem.
  1. Uderzenie nasadą rękawicy.
 2. Low kick – forma walki ciągłej w której techniki nożne stosuje się na wysokość uda, tułowia i głowy. Zawodnicy walczą w krótkich spodenkach.
 3. K1 – forma walki ciągłej w której techniki nożne stosuje się na wysokość uda, tułowia i głowy. Dozwolone jest kopnięcia kolanem. Zawodnicy walczą w krótkich spodenkach.

Przykładowe wideo z walk z poszczególnych formuł:

https://drive.google.com/drive/folders/15VCkaRSwyb7MceW8P7bU1sketMiW1ZwU?usp=sharing

Newsletter